Team building – dlaczego warto inwestować w integrację zespołu?

Rozważając kwestię integracji pracowników i budowania zgranego zespołu, należy zacząć od odpowiedniej definicji pojęć. W powszechnym obiegu funkcjonują zwroty takie jak team building czy wyjazdy integracyjne dla firm. Warto wiedzieć, że wyrażenia te nie są tożsame.

O ile team building to pojęcie dosyć szerokie, w którym uwzględnia się integrację poszczególnych członków zespołu, o tyle w drugą stronę już tak nie jest. Nie każdy wyjazd integracyjny, nawet ten firmowy, będzie budowaniem zespołu (z ang. team building).

Efekt synergii

Aby móc w pełni uczciwie używać zwrotu team building należy mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii. W zespole nie chodzi tylko o integrację na poziomie emocjonalnym. Owszem, to ważne, żeby ludzie czuli do siebie sympatię, bo wtedy łatwiej o zaufanie, jednak same pozytywne relacje nie wystarczą do zbudowania efektywnego zespołu. Konieczne są rozmaite umiejętności, dlatego w procesie team buildingu organizowane są szkolenia, głównie doskonalące umiejętności miękkie.

Jak zorganizować obecnie fajną imprezę integracyjna? Zobacz: team building online

Co powinien każdy wiedzieć

Jeżeli chodzi o kompetencje miękkie, to temat ten jest niezwykle rozbudowany. Każdy członek zespołu powinien pasować do reszty, a nie ma co ukrywać, że różni ludzie mają różne charaktery. Trzeba członków zespołu wyposażyć w odpowiednie umiejętności, które ułatwią im swobodną współpracę. Warto w tym miejscu postawić na takie aspekty jak na przykład kwestia podziału zadań, umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych, walory komunikacyjne czy też budowanie postawy asertywnej.

Atrakcyjna forma przekazu

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że dzieci najchętniej uczą się podczas zabawy. Co ciekawe, w przypadku dorosłych jest podobnie. Wiedza wchodzi szybciej w luźnej atmosferze – właśnie dlatego połączenie wyjazdów integracyjnych z warsztatami szkoleniowymi to doskonały pomysł. Szkolenia outdoor to coraz bardziej popularna forma team buildingu. Dzięki temu można wypracować pozytywne wzorce zachować u członków zespołu, co korzystnie wpłynie na ich efektywność w pracy.

Dodaj komentarz